Selg ees 42 km

Tõnis sai hakkama ajaloolise saavutusega rulluisumaratonil. Seda ei märgita võistlustulemustes, kuid see ei vähenda toimunu väärtust.

Hinnates enesekriitiliselt oma võimeid, otsustas mees, et ta võib selle maratoni kasvõi tagurpidi läbi veereda. Võistluse tingimustes ja väikesel ringil. Tõusude ja laskumistega. No muidugi, kui sa oled näinud, millistest laskumistest ta muidu tagurpidi alla sõidab, siis sa ei imesta. Jutus edasi rutates võib öelda, et võistlusel esimeseks ta ei tulnud. Aga läbi sõitis kordagi vääratamata.

Kõige vahvam on see, et tagurpidisõidu meister oma muljed ise kirja pani.

Tõnis: Minu rulluisumaraton

Nädalake ennem EMT Rullituuri I etapi Lillepi pargi võistlust selgus, et minu uued kiirrulluisud ei jõua selle hooaja esimeseks kiiruisu võistluseks Eestisse ja pean enda Bont’e natuke veel ootama. Kõik vanad kiirrulluisu saapad on nii läbi ja liiga ebamugavad, et nendega sõita ning ei soovi ka oma jalgu piinata. Aga kuna ma olin tasunud kogu EMT rullituuri sarja kõik 6 etappi, siis oli mõttes ikkagist võistlema minna.

Kohe tekkiski idee läbida maratoni esimene etapp selg ees rulluisutades. Otsustasin siis kindlalt, et teen enda rekordürituse rulluisutades 42 km tagurpidi ilma vahepeatusteta. Rulluiskudeks sai valitud enda head ja mugavad Seba Fr1 freeskate rulluisud, mille rataste suurus on umbkaudu 78mm.

Enne starti sõitsin veel viimased meetrid õigetpidi rulluisutades teiste võistlejate sekka, keerasin selja stardi poole ja peagi läkski sõiduks. Kuidagi harjumatu oli see, et minust nii lihtsalt mõõda sõideti. Selg ees uisutades ei saa ikka päris sellist kiirust nagu edaspidi liikudes, aga õnneks tegin ise ka mõned mõõdasõidud. Rajal oli kuulda ka selliseid lauseid: “Jälle üks sõitis meist mööda”, “Jah, seekord selg ees!”. Esimesel ringil andsid reie- ja seljalihased juba tunda. Töötasid hoopis teised lihased, kui edaspidi rulluisutades ning kael oli kergelt kange, kuna oli vaja pead pöörata ning pidevalt jägida, et ma teelt välja ei sõidaks. Pead pöörasin ma üle parema õla, sest üle vasaku õla vaadates tagurpidi sõitmine väga ei õnnestu. Peale mõnda ringi harjusid ka lihased rohkem sõiduga ära ja väga palju elati mulle kaasa. Kõik need ergutused andsid jõudu ja jaksu. Peaaegu üks terve ring filmiti minu selg ees rulluisutamist ka motorolleri pealt, lisaks oli palju pildistajaid ja filmijaid ka raja ääres. Kui esimesed olid juba lõpetanud, siis tundus et minu sõit ei saagi kuidagi läbi, aina venib ja venib. Viimaste ringide mäkketõusud läksid ka aina raskemaks ja aeglasemaks, aga tahtmine lõpuni jõuda oli suur. Viimasele ringile minnes sain palju jõudu juurde, siis lisasin kiirust ja maratoni lõpp jõudis ka minul kätte. Tegin ära!! Kukkumisi mul ei olnud ja sõiduga olen väga rahul. Aeg tuli 1:53:27.4.

Peale finisheerimist edaspidi sõitmine väga ei õnnestunud, kopedasin rohkem ja pea hakkas õudsalt ringi käima ning tegi seda veel pool tundi. Aga hea tunne oli ikka :)

Selg ees 42 km Lillepi rulluisu maratonil http://welovetoskate.blogspot.com/
Pildid http://www.facebook.com/album.php?aid=83240&id=1508467841

Kas sina juba oskad tagurpidi uisutada?

Kui sa tead kedagi, kes teab kedagi, kes on veel kusagil, midagi sarnast korda saatnud siis anna siin teada. Kui sa tead kedagi, keda see võiks huvitada, siis anna talle teada.

5 kommentaari

  1. Kui enne vöistlusi lugesin et kavatsed kogu 42 km söita, arvasin et teed nalja. Hästi söidetud, ise meeldib ka söita tagurpidi ja kiiresti aga rohkem väikest ringi, jala yletöstega. Et sul järgmisel korral kael kangeks ei jääks. kasuta peegleid( pöhimöte kui mootorrattal)

  2. Mina nägin sellist nalja esimest korda Tartu 3. Rulluisumaratonil kui üks neiu mäest üles rühkis. Kahjuks puuduvad andmed kes see oli ja kas hiljem jätkas ta nägu eespool sõitmist.

  3. […] Tallinna rulluisumaratoni aegade põhjal) Argentiina-Martinezi tempos – üle 200 km ja Tagurpidi-Tõnise tempos ca 135 km. Aga see on võiks ja oleks. Kuus tundi ei ole lihtsalt 3-5 maratoni. […]

  4. […] tagurpidi sõidus püstitati eelmisel aastal ja selle registreeris Rulluisutaja blogi – Selg ees 42 km. Tallinna rulluisumaraton 2010 – Tõnis Paalme sõitis Lillepi pargis 17 ringi õiges suunas, […]

  5. […] Eesti tipptulemus – 1:53.27,4 – Tõnis Paame, Tallinna rulluisumaraton, juuni 2010. Selg ees 42 km. […]

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: