President ja rulluisutaja

President Tarja Halonen (Soome president 2000-2012) on tuntud Eesti-sõbraliku suhtumise ja ladusa eesti keele oskuse poolest. Eesti tujurikkujad on seda värskelt tähistanud Hiid-Haloneni kujuga. Nüüd on Tarja Haloneni ametiaeg lõppemas ja soomlased valinud uue presidendi. Kas sõprus naaberriigiga jätkub?

Uus president

2012 Soome presidendivalimised võitis ja Soome Vabariigi kaheteistkümnes president on Sauli Niinistö. Soomlased nendivad, et presidendi peamine roll on olla lindilõikaja ja uusaastakõne pidaja järgmise kuue aasta jooksul. Siiski on üldteada veel üks Sauli Niinistö sportlik hobi – rulluisutamine.

Soome on astunud suure sammu Rulluisutajate riigi suunas. President Sauli Niinistö on kibe kihutaja rulluisuradadel ja kardetud konkurent rulluisuvõistlustel. Niinistö on osalenud rullusumaratonidel ja olnud Helsinki Roller Marathon’i patroon.

ERR Välisilma saates sõnas Niinistö: “Ootan veidi sedagi, et jõuaksin Tallinnasse rulluisutama, sest sellest oleme rääkinud peaminister Ansipiga juba aastaid tagasi. Tallinnas pidavat olema head rulluisurajad.”

Legendaarne rulluisutaja

Populaarses tv-sarjas Itse valtiaat (aastatel 2001-2008) seikleb minister (rahandusminister ja hiljem Euroopa Investeerimispanga asepresident) Sauli Niinistö animeeritud tegelaskuju valitsuskabinettides ja -koridorides ikka rulluiskudel. Suurepärane teleseriaal Itse valtiaat (Ise valitsejad; ka Itsevaltiaat – Isevalitsejad) näitab poliitilise satiiri ja arvutianimatsiooni abil, et rulluiskudel on kindel koht poliitkõneluste laual, rahvaasemiku jalas ja televaatajate südames.

Rulluisutamine on Sauli Niinistö valimiskampaaniale kasuks tulnud varemgi. 2007 aasta parlamendivalimistel kogus Niinistö üle 60 tuhande hääle, mis on tänaseni Soome kõigi aegade rekord. Samal suvel veeres toona 59-aastane koonderakonna poliitik rulluiskudel 600 kilomeetrit.

Soome televisiooni usutluses väitis Sauli Niinistö, et tema tippkiirus rulluiskudel võib olle üle 40 km/h ja poolmaratoni keskmine kiirus on olnud 32 km/h.

Videoklipp: Sauli Niinistö tv-intervjuu 2007 ja 1998 rulluisusõit (oi-oi, ilma kiivrita!).

Video: Itse valtiaat (30 /155): Niinistön lähtö (2001)

* Rullaluistelu: tasavallan presidentti, rullaluistelija Sauli Niinistö rullaluistelee.

* President of Finland, inline skater.

Advertisements
%d bloggers like this: